Мандрівки

Синевирське озеро – перлина Карпатських гір

Синевирське озеро… А ще його називають Морським оком. Ця мальовнича водойма є найбільшим озером природного походження в Українських Карпатах. Воно розташоване на висоті 989 метрів над рівнем моря, поблизу села Синевирська Поляна у Національному природному парку «Синевир». Науковці кажуть, що плесо утворилося внаслідок обвалу скель, які перекрили долину гірського потоку. Це трапилося приблизно 10 тисяч років тому.

Озеро Синевир  визнано водно-болотним угіддям міжнародного значення і внесено до переліку так званих рамсарських угідь. Науковцями Національного природного парку „Синевир”, на території якого й знаходиться даний природний об’єкт,  розроблено паспорт озера, забезпечується тут охорона, раціональне використання та відтворення біологічного і ландшафтного різноманіття, що й передбачено Рамсарською конвенцією. Отже, надання Синевирському озеру такого високого статусу вимагає від природоохоронців активної охорони угіддя.

Вода у Синевирському озері прісна. Її температура  досить низька навіть влітку і становить 10-15⁰С.

Рівень води в озері, за свідченням науковців парку, постійно змінюється: знижується взимку і підвищується весною та влітку, відтак знов спадає восени, у відповідності до припливів води з трьох постійних потоків і тимчасових – в період інтенсивного танення снігу та злив. Амплітуда коливання рівня води в озері досягає 4,0-4,5 м., відповідно змінюється площа водного дзеркала від 4,45 до 7,58 га. Найбільша глибина від 19 до 23,5 м.

Проточність озера забезпечується Синевирським потоком, що витікає 350 м. західніше озера з-під обвал-зсуву на 60 м. нижче рівня позначки його гребеня.

Науковці парку поблизу гірської водойми періодично реєстрували три види птахів, що занесені до Червоної книги України: лелека чорний, пугач, підорлик малий. В прибережній смузі також зустрічаються інші рідкісні  види тварин. Вчені стверджують, що дане угіддя підтримує існування низки популяцій видів, що важливі для збереження біорізноманіття регіону, включаючи озерні, річкові, болотні та лісові екосистеми.

Серед епітетів, якими щедро обдаровують Синевирське озеро, провідним, мабуть, є «легендарне». І не випадково, бо про гірське водне плесо існує дуже багато легенд, більшість з яких – про трагічне кохання двох молодих людей Сині й Вира. В одній з них розповідається про те, як багатий пан заборонив своїй дочці Сині зустрічатися з бідним вівчарем Виром. Кохання дівчини було таким великим, що вона не могла послухатися батька, хоча знала, що він жорстока людина. Синь таємно зустрічалася з Виром і ті рідкісні моменти робили їх щасливими. Коли про це довідався пан, то наказав вбити Вира, бо не бачив іншого способу відвернути дочку від нього.

Коли хлопець випасав овець, слуги пана спустили з гори великий камінь, який котився по схилу і вбив Вира.

Жахлива вістка шокувала дівчину. Вона прийшла на те місце, де загинув коханий, сіла на камінь і гірко плакала. Сльози лилися з очей безперестанку. Невідомо скільки плакала Синь, але з її сліз утворилося ціле озеро, яке затопило усю долину. Лише камінь посередині плеса залишився незатопленим. Він й сьогодні маленьким острівцем стоїть на тому самому місті.

Наперекір трагічним легендам, Синевирське озеро є привабливим куточком природи, де не один і не два хлопці освідчуються дівчатам в коханні. Багато з них стали щасливими. Тож іще одна «фішка» озера – весілля. На Синевир приїжджають святкувати багато наречених із різних куточків Карпат. Вважається, якщо молоді люди познайомилися та покохали один одного біля цього озера, то на них чекаєсправжнєкохання.

А легендарним закоханим Сині і Виру на березі «їхнього» озера встановлено скульптурну композицію авторства  Івана Бровді та Михайла Санича.

Недалеко від Синевирського озера, на Чорній річці, можна відвідати унікальний, єдиний у Європі Музей лісу і сплаву. Тут можна Тут можна ознайомитися зі старовинним знаряддям праці лісорубів, побачити різні побутові та житлові споруди, пройтися по греблі, милуючись чудовими краєвидами, дихаючи цілющими пахощами свіжого повітря.

На території НПП «Синевир» розвідані і вивчені два з половиною десятка родовищ мінеральних вод, які лікують кишково-шлунковий тракт, опорно-руховий апарат та навіть променеву хворобу.

Для туристів довкола озера Синевир прокладено екологічну стежку. Тут також знаходиться мотель, ресторан, дитячий майданчик. Успішно розвивається кінний туризм.

Поетично назване у народі Морським оком, озеро Синевир є справжньою перлиною Карпат. З висоти пташиного польоту воно справді нагадує око. Посередині острівець, як зіниця ока, а довге віття смерек   – наче казкові вії.

Як добратися зі Львова

Потягом

Потягами Київ-Ужгород або Київ-Чоп можна дістатися до станції Воловець.  Далі слід їхати рейсовим автобусом до Міжгір’я і села Синевирська Поляна.

Автобусом

Їхати з центрального автовокзалу автобусами Львів-Тячів, Львів-Хуст, Львів-Солотвино до міста Міжгір’я, де пересісти на автобус до села Синевирська Поляна.

Автомобілем

Їхати за маршрутом Львів-Стрий-Долина-Міжгір’я-Синевирська Поляна (відстань 210 км), або за маршрутом Львів-Стрий- Сколе-Нижні Ворота-Міжгір’я-Синевирська Поляна (відстань 250 км).

На карті:

Мандрівки