Мандрівки

Оповитий легендами Пікуй – найвища гора Львівщини

Хто не бачив гір, той не бачив життя. У цьому впевнені всі мандрівники. Багато з них почали з Пікуя – найвищої вершини Львівської області, висотою1408 м. Найбільш досвідчені вважають підйом на гору легкою прогулянкою, проте люблять її і літом, і зимою, тому що звідси відкривається прекрасна панорама.

Дорога до гори проходить через ліс і доволі проста, як для гірського походу. Це дозволяє батькам брати своїх чад і прививати їм любов до прекрасного. Літом часто можна зустріти татусів і мамусь зі своїми 5-річними дітками, які спочатку трохи скиглять, а коли виходять на гору, то погляд міняється так, ніби вперше в житті починають бачити.

Гора Пікуй є найвищою вершиною Вододільного хребта, у межах Стрийсько-Санської верховини. Розташована на межі Львівської та Закарпатської областей неподалік села Верхнє Гусне Турківського району. Поверхня конусоподібна, асиметрична: південно-західний схил крутий, а північно-східний – пологий. З боку виглядає як пік, можливо звідси і пішла його назва. Пікуй є вододілом між басейнами річок Стрия і Латориці.

Завдяки значній відносній висоті для вершини Пікуя характерна наявність субальпійського поясу рослинності, верхня межа лісу тут проходить на висоті 1200 метрів. Це дозволяє туристам на короткому відрізку маршруту познайомитися з ландшафтами та своєрідною флорою. На вершині зростають рідкісні види рослин. Вона також оздоблена мальовничими скелями та стрімкими урвищами

На самій вершині місцеві ще у 1935-у році спорудили кам’яний стовп-обеліск на честь першого президента Чехословаччини ТомашаМасарика, оскільки село до війни разом із Закарпаттям входило до складу Чехословаччини. А минулого року вже наші сучасники встановили статую Ісуса Христа задля миру в Україні.

На двісті метрів нижче від вершини розташований давній перевал Руська путь, яким тисячі років із Заходу на Схід переходили військові та торговці. Він існував ще в часи неоліту, тобто за дві тисячі років до народження Христа. Ним також користувався король Данило Галицький з дружиною та його син Лев.

З північного заходу до вершини примикає Буковецька полонина, з півночі — ландшафтний заказник «Пікуй», з півдня і сходу — ботанічний заказник «Пікуй».

Є декілька маршрутів, якими зазвичай піднімаються на гору. Найзручнішими вважаються з Великого Гусного на Турківщині, а також з Щербовця та Біласовиці на території Закарпаття. Село Біласовиця, до слова, популярне серед туристів через особливий сир.Тільки тут виготовляють «їдкий» сир – дуже солону бринзу, що робиться з молока особливої породи корів. Скуштувати деінде його неможливо.

До сьогодні люди розповідають легенди пов’язані з горою. За однією з них на горі від нещасливого кохання замерз місцевий скрипаль Павло. Хлопець, як і багато інших парубків, хотів засвататись до прекрасної дівчини Даяли, що жила у хижині на хребті. Дівчина, жартуючи, всім відмовляла, але Палові дала надію за умови, що він зіграє їй вночі на гуслях (скрипці). Обнадієний хлопчина чекав на Даялу цілу ніч, а та не прийшла. Захлинаючись від образи він піднявся на вершину гори, де заснув і замерз. Там його знайшли люди і прокляли Даялу. Заміж дівчина так і не вийшла, постаріла і усамітнилась. А на старості почала ворожити. Кажуть, дотепер вона гуляє горами сумуючи за втраченим коханням. З того часу Пікуй ще називають Гуслями.

І сьогодні він манить людей даруючи відпочинок для душі. Відомо, що тут любив проводити час  Іван Франко. Хто знає, можливо гірські легенди, овіяні життєлюбством і таємничістю, надихали його творити.

Христина ПАВЛУЧКОВИЧ

Як добратись зі Львова

Автобусом

З АС-Західна (вулиця Городоцька, гіпермаркет Метро) доїхати до Турки, де пересісти на автобус до Верхнього Гусного.

Автомобілем

Їхати трасою Львів-Самбір-Ужгород. У селищі Бориня (145 км від Львова) звернути ліворуч у напрямку на Матків, далі праворуч на Верхнє Гусне Відстань – 175 км.

Інший варіант – автодорогою Київ-Чоп до села Тухолька (145 км від Львова), де звернути праворуч на Матків-Верхнє Гусне. Відстань – 170 км.

Мандрівки