Постаті
Бартоломей ЗИМОРОВИЧ Бургомістр Львова, його захисник і літописець

ЗИМОРОВИЧ Бартоломей. Бургомістр Львова, його захисник і літописець

Юзеф Бартоломей Зиморович-Озимек народився 20 серпня 1597 року у Львові, як допускають, в родині вірменського муляра.

Відомо, що родина проживала на тодішній вулиці Глинянській – теперішній район Личакова.
Навчався у Катедральній школі, а в 23 роки написав свою першу книжку – збірку віршів «Життя козаків Лісовських». Вже з молодих літ почав працювати у львівському магістраті. Невдовзі був обраний райцем і отримав титул «видатний і славний пан».

У 1623 році написав свою першу поему «Пам’ятка з турецької війни», в якій, зокрема, прославив мужність козаків у Хотинській битві.

1648 року Зиморовича вперше обрано бургомістром Львова, після чого він ще неодноразово перемагав на виборах. Саме Зиморович керував обороною Львова під час облог козацькими військами у 1655 і 1664 роках. Однак після цього його звинуватили у бездіяльність під час єврейських погромів і засудили до року і шести тижнів ув’язнення на рік і 6 тижнів та вигнання з міста. Щоправда бургомістру вдалося відкупитися від покарання, а в 1672 році він уже організовував оборону міста від турків і татар.

При всій зайнятості Змирорович мав дуже корисне для нащадків хобі – досліджував історію Львова. Узагальнивши відомості з опрацьованих джерел, він написав першу історію міста «Потрійний Львів», яка охоплювала період 3 1202 по 1633 роки. Свою працю, яку перевидають і в наші дні, автор присвятив «найшляхетнішим мужам, панам радним сенату львівського».
Після цього він видав ще не одну збірку віршів. Це попри суттєві складнощі в особистому житті. Був одружений чотири рази, по смерті дружин успадкувавши чималі маєтки. Однак зазнав великих збитків під час козацьких облог, коли було спалено його маєтки на передмістях. Через судову тяганину з родичами дружин втратив значну частину майна, а через діяння зятя взагалі потрапив у борги. Мав чотирьох рідних дітей та трьох усиновлених.

Помер у Львові 14 жовтня 1977 року. Місце його поховання невідоме. Не склалося і з належним вшануванням памяті легендарного керманича Львова. У 1944 році вулицю Зиморовича перейменували на Лєрмонтова, яку, своєю чергою, у 1996-му перейменували на честь Джохара Дудаєва. У 1947 році було демонтовано меморіальну таблицю на честь бургомістра з будинку на Площі Ринок,29.

Постаті