Постаті
Остап НИЖАНКІВСЬКИЙ

НИЖАНКІВСЬКИЙ Остап. Отець-патріот і автор знаменитих колядок

Остап Нижанківський народився 24 січня 1863 року у Малих Дідушичах на Стрийщині.

Навчався у Дрогобицькій гімназії та Львівській духовній семінарії. З юних літ захоплювався музикою, а в 1897 році склав екзамен на вчителя музики у Празькій консерваторії.

Певний час був священиком у Завадові неподалік Стрия, де виступив ініціатором встановлення пам’ятника Шевченкові. Але головним у його житті все ж була музика. Ще 1895 року отець Нижанківський заснував музичне видавництво «Музикальна Бібліотека», яке публікувало твори українських композиторів. Згодом був засновником і диригентом хорових товариств «Боян» у Бережанах, Львові та Стрию.

Чимало отець Нижанківський долучився і до національно-визвольного руху. Так, у вересні 1914 року у Стрию за його участі українські вояки склали присягу Легіону УСС.

Один з організаторів, а з часом і керівник української молочної кооперації в Галичині, ініціатор створення «Крайового господарсько-молочарського союзу» – «Молокосоюзу», засновано 1907 року у Стрию.

У 1918—1919 рр. о. Остап Нижанківський входив до складуУкраїнської Національної Ради і був очільником повітового комісаріату Стрийщини. 1 листопада 1918 року на щоглі біля Стрийської ратуші замайорів жовто-блакитний прапор, однак вже 13 травня 1919 року Стрий окупувало польське військо, почалися розстріли, репресії. Першою жертвою став о. Остап Нижанківський — він був заарештований польською окупаційною владою і розстріляний 22 травня без суду у Стрию. Причиною розстрілу стали лжесвідчення місцевого промисловця і одного з провідників Польської Організації Військової Яна Верштайна. Той стверджував, що, начебто, Нижанківський «як відомий гайдамацький проводир» у Стрию керував розгромом польського підпілля, готував польовий суд над арештованими підпільниками.

Похований отець Остап Нижанківський на Стрийському кладовищі в родинному гробівці разом із дружиною Оленою Нижанківською (Бачинською).

Отець Остап назавжди увійшов в історію української культури. Не кожен знає, що, співаючи на щороку на Різдво «Бог ся рождає» та «Во Вифлиємі нині новина», він виконує колядки, створені саме Нижанківським.

Постаті