Постаті
Стефан БАНАХ

БАНАХ Стефан. Геній математики зі «Шкоцької кав’ярні»

Видатний математик народився 30 березня 1982 року у Кракові в родині Катерини Банах та Стефана Гречека.

Після навчання у Краківській гімназії вступив на факультет будови машин Львівської політехнічної школи і з того часу його доля нерозривно зв’язана зі Львовом.

З 1920 року працював асистентом на кафедрі математики Львівської політехніки у профессора Антонія Ломніцького. Того ж року здобув ступінь доктора філософі, а вже через чотири роки у отримав звання надзвичайного професора кафедри математики Львіського університету і був і обраний членом-кореспондентом Польської академії знань.

У науковому світі Банах насамперед відомий як творець сучасного функціонального аналізу. І сьогодні в математичній науці неабияку значення має досліджений ним лінійний простір, який ще називають «простором Банаха».

Разом зі своїми учнями заснував Львівську математичну школу, визнану у всьому світі. Багато результатів Банаха та його школи стали класичними і входять до підручників та монографій з функціонального аналізу. Цікаво, що багато своїх ідей він накреслював олівцем на серветках улюбленої «Шкоцької кав’ярні» на Академічній (нинішній проспект Шевченка), де часто проводив час зі своїми колегами-математиками.

3 1939 року і до кінця життя був президентом Польського математичного товариства. Після «золотого вересня» не потрапив в опалу до нової влади, очолював фізико-математичний факультету Львівського університету і одночасно перебував на керівній роботі у львівській філії Інституту математики АН УРСР. А в 1940 році на віть став депутатом міської ради.

Важко складалося життя Банаха під час німецької окупації. Спершу він переховувався, а потім, аби якось вижити, працював донором у протитифозному інституті ще одного видатного львів’янина Рудольфа Вайгля. Простіше кажучи, вигодовував на собі вошей, яких потім використовували при розробці вакцин.

У січні 1944 року в Банаха діагностували рак легень, а через пітора року – 31 серпня 1945 року він помер. Похований у склепі родини Рідлів на Личакові.

У Львові на честь Стефана Банаха названо вулицю та встановлено меморіальну таблицю на корпусі Львівського національного університету ім. І.Франка по вул. Грушевського,4. А у Кракові перед колишнім будинком Інституту математики Ягеллонського університету видатному математику встановлено пам’ятник.

Постаті