Новини

У радехівській церкві віднайшли давні скульптури

У церкві Святого Миколая в Радехові Львівської області під час ремонту даху майстри виявили чотири сакральні предмети – три дерев’яні скульптури і монстранцію (посудину для зберігання Святих тайн).

Про це повідомляє IA ZIK з посиланням на християнський портал «КІРІОС».

Під час ремонту піддашшя над хорами (місцем, де співають під час богослужіння)  невеликий шматок дерев’яної стелі обвалився. Коли заглянули, то виявили дві дерев’яні скульптури до півметра заввишки. Із вирізьбленого одягу на фігурах зрозуміло, що зображені архиєреї, а також є митра з хрестом. Знайшли на хорах і дерев’яну фігуру розп’яття Ісуса Христа, і монстранцію з металу (дорогоцінна посудина, яка використовується для збереження Святих тайн) і її священики виносили під час богослужіння. На ній є маркування «CD», а це відомий і давній у світі німецький виробник.

Скульптури вкриті грубим шаром пилюки, але через неї проглядається колір. Парох церкви Святого Миколая отець Володимир Царик припускає, що одна скульптура святого Миколая, а інша, можливо, святого Івана Золотоустого.

«Ці фігури швидше за все були всередині храму, а розп’яття Христа могло стояти і зовні. У нашій церкві присутній і східний, і західний стилі, використовували і монстранцію. Можливо, коли наступали російські війська у роки Першої світової війни і щоби врятувати ці предмети, хтось забрав, щоб не пошкодили. А може є інші причини. У час ліквідації УГКЦ передусім ховали книги, де згадувався Вселенський архієрей, або ж заклеювали і слова чи виривали сторінки, де було поминання святішого вселенського архієрея. Могла радянська влада негативно ставитись до святих фігур, інших речей, які не мали відношення до Східної церкви», – говорить отець Володимир Царик.

Митець Лев Скоп зазначає, що скульптури належать до другої половини XVIII–початку ХІХ століття.

Художник, науковий працівник Національного музею імені Шептицького Роман Зілінко вважає, що знайдені скульптури належали греко-католицькій церкві. На них східні ризи святих.

«Ці скульптури треба оглянути докладно, щоб встановити точно, хто на там зображений, чи святий Миколай чи інший святий. Щодо монстранції, то це латинська традиція збереження святих тайн, але у XVIII-XIX століттях використовували і у греко-католицькій церкві. Тому, аби достеменно оцінити, потрібно ретельно вивчити», – каже Зілінко.

Новини