Фотоекскурсії

Яворівський національний парк. Стежка Франка

Кажуть, коли над Яворівщиною випадають дощі, то невідомо в якому морі — Чорному чи Балтійському — опиняться ці опади, адже саме тут, у південно-східній частині Українського Розточчя проходить Головний європейський вододіл, на схилах якого беруть початок річки, що належать до басейнів двох морів — Чорного (басейн Дністра – р.Верещиця, Добростанка) і Балтійського(басейн Західного Бугу – р.Рата,  Біла і Свиня, басейн Сяну – р.Шкло, Завадівка і Любачівка).

Яворівський національний парк був заснований 4 липня 1998 року на території української частини Розточчя. Парк у формі півмісяця розташований між селами Верещиця і Крехів Львівської області. Горбиста місцевість,унікальне для України флористичне поєднання дуба, бука та сосни.Такі ліси в Україні, окрім Розточчя зустрічаються лише в Криму.

В парку облаштовані зони відпочинку та прокладено шість екологічних маршрутів, найпопулярнішими з яких є: «Верещиця», «Стежка Івана Франка», «Голуби», «Лелехівка» та «Крехівські святині». Сьогодні ми з Вами прогуляємось найпопулярнішим та найкоротшим маршрутом – «Стежкою Івано Франка»(2 км). Природничо – літературна пішохідна екскурсія триває близько години, а стежка чудово репрезентує все різноманіття розтоцької природи. На маршруті облаштовано меморіальні зупинки, які прикрашені дерев‘ яними скульптурними композиціями франкових героїв. Іван Франко був частим гостем Яворівщини, зокрема, містечка Янова та його околиць. Тутешня природа, сосново-дубово-буковий ліс, магія трьох дерев, що виросли з одного кореня, Чорні озера, лебеді, спів пташок надихали його на великі творіння. А з яким задоволенням він рибалив на річці Верещиця та Янівському ставі, мандрував та слухав оповідки свого приятеля, видатного ботаніка Осипа Волощака про природу Розточчя, яку пізніше описав у своїх творах.

Стежка Франка проходить обабіч кар’єру та лісу, біля поховання жертв воєн 1914 – 1918 рр,1939 р над якими височить кремезний трьохсотлітній дуб. Далі Вас зустріне Біла («Пташина») скеля складена вапнистими пісковиками. На схилах Білої скелі часто можна зустріти вужа та прудку ящірку.

Також вздовж дороги межею лісу тягнеться ряд мурашників. А завершується стежка – каскадом Чорних озер.

Чорні озера, вода яких має унікальні властивості і незвичний колір. Через цей колір деякі люди бридяться лізти воду, вони просто не розуміють, що тут своєрідний хімічний склад. Але бояться вони даремно – ця вода дуже чиста і має зволожуючу дію для шкіри.

Пройдіть стежками, якими ступав Іван Франко. Прислухайтесь до таємничого шелесту дубів, відчуйте розкіш кожної квітки, кожної травинки. І нехай це створить той дивний чар, який колись оповив душу письменника.

Розташування: с. Лелехівка Яворівського р-ну. Протяжність: 2 км.

Фото: Романа Начичко

Фотоекскурсії