Фотоекскурсії

Храм-музей святого Климентія Шептицького у Львові

Далекого 1630 року до Львова з Перемишля приїхали перші ченці ордену реформатів (гілка францисканського ордену. Того ж року під Високим Замком вони розпочали будувати дерев’яний монастир і костел, який присвятили святим великомученикам Роху та Себастяну. Монастир та костел простояли недовго і згоріли під час козацької облоги у 1648 році. А вже у 1656році на кошти каштеляна кам’янецького Миколи Бігановського розпочали спорудження нового мурованого костелу, яке завершили через вісім років. До північно-західної стіни костелу, якого посвятили святому Казимиру, добудували монастирські корпуси.

У 1783 р. монастир отців реформатів скасувала австрійська влада, а їх споруди разом із землями передали сестрам милосердя для утримання сиротинця. Він та розташований поруч шпиталь св. Вінцента під орудою сестер функціонували до 1939 року. У 1950–1970-х рр. у приміщеннях сиротинця розмістили трудову колонію для неповнолітніх дівчат, а у шпиталі св. Вінцента – школу міліції. Тепер в корпусах монастиря реформатів і шпиталю милосердя розташований навчальний корпус Львівського державного університету внутрішніх справ.

А колишній костел Казимира 2007 року передали УГКЦ. Тепер це церква св. Климентія Шептицького. Окрім виконання духовних функцій, храм є й музеєм, адже зусиллями отця-студита Севастіяна Дмитруха тут зібрано унікальну колекцію сакрального мистецтва. Понад 6 тисяч давніх ікон, скульптур, плащаниць, хрестів отець фактично врятував від знищення чи забуття, визбируючи по закинутих горищах сільських хат, чи відшуковуючи на антикварних ринках усього світу. Кожна врятована отцем Севастіяном річ має свою, часом детективну, історію. Окрасою колекції, безперечно є розкішний іконостас із села Крупське на Миколаївщині. Особливою гордістю отця є близько півтисячі артефактів, пов’язаних безпосередньо з митрополитом Андреєм Шептицьким.

У планах отця Севастіяна та курії греко-католицької церкви створити на базі монастиря Музей митрополита Андрея Шептицького. Для розміщення колекції передусім потрібно звільнити приміщення, які нині займають поліцейські. Власне вони готові до такого кроку, свою підтримку також задекларували обласна та міська влади. Тепер, коли усі сторони, наче, дійшли згоди, уся культурна громадськість очікує конкретних кроків.

Адреса: м.Львів, вул. Кривоноса, 1

На карті:

Фотоекскурсії