Постаті

ПОПЕЛЬ Антоній. Творець колони Міцкевича

Антоній Юзеф Сулима-Попель, більше відомий за своїм другим прізвищем, народився 13 червня 1865 року у селі Щакова, яке нині входить до складу міста Явожно в польській Сілезії.

Ще в юних роках переїхав у Галичину, куди по службі скерували його батька – урядовця митниць. Цікаво, що батько Антоній Попель-старший, крім того, що займався питаннями митниць у Бродах і Золочеві, ще й брав активну участь у громадському житті і навіть видавав власним коштом «Газету Бродівську».

Юний Антоній  навчався у гімназіях в Бродах та Львові. Згодом продовжив науку у Краківській школі образотворчих мистецтв (1882 – 1885) та Віденській академії мистецтв (1885 – 1888).Пройшов студії і в Академії мистецтв Флоренції.

По закінченні навчання оселився у Львові і працював викладачем малювання та скульптури у політехніці. Також мав власну студію, в якій дав шлях у творче життя багатьом провідним скульпторам свого часу.

Працював у жанрах меморіальної, монументальної, портретної, релігійної пластики. За понад 20 років життя у Львові Антоній Попель створив велику кількість скульптур, більшість із яких вціліли до нашого часу. І є окрасою багатьох міст світу. Попелю, зокрема, належать пам’ятники ТадеушуКостюшкові у Варшаві, Кракові та Вашингтоні.

Переможцем «вашингтонського Костюшка» журі визнало проект іншого львівського скульптора – Станіслава Романа Левандовського. Але тодішній президент США Теодор Рузвельт віддав перевагу проекту Попеля, що стало вирішальним. У 1907–1909 роках Попель працював у Чикаґо над створенням пам’ятника.

Найзнаменитішим львівським творінням скульптора є пам’ятник Адаму Міцкевичу хоча й львів’яни свого часу неоднозначно поставилися до художнього вирішення колони на честь польського поета.

У Львові Антоній Попель також брав участь в оздобленні Музею художнього промислу, Оперного театру, приватних споруд, був членом комітету з будівництва храму святої Єльжбети (нині церква Ольги та Єлизавети). Залишив скульптор свій слід і в Бродах, де, зокрема, прикрасив медальойнами з барельєфами класиків польської літератури — Адама Міцкевича, Юліуша Словацького, Юзефа Коженьовського та Зигмунта Красінського другий поверх будинку Фелікса Веста на вулиці Золотій.

Антоній Попель був рідним братом відомого художника Тадеуша Попеля. У 1894 році скульптор одружився з Марією – донькою знаменитого скульптора та педагога Леонарда Марконі, якому асистував у на кафедрі рисунку та моделювання у Львівській політехніці.

Помер Попель 8 липня 1910 року у Великому Любіні. Похований на Личаківському цвинтарі у Львові.

Постаті