Мандрівки

Гетьманська Руда

 Колись село Руда, що на Жидачівщині, було містом. Невеликим, однак добре знаним саме у козацьку добу. Нині по праву Руду називають гетьманською. Понад 100 років цими землями володіла родина Виговських. Деякий час тут жив особисто гетьман Іван Виговський. Після його загибелі саме в Руду переїхала його дружина Олена Статкевич. Саме тут, у галицькому маєтку оселився і єдиний син Остап з дружиною Терезою. Більше того, Руда вважається одним з найімовірніших місць, де міг бути похований гетьман.

Музей гетьмана Виговського у Руді

Село Руда розташоване на березі річки Бережниця, за вісім кілометрів від Жидачева. Його назва не хитра: свого часу тут добували залізну руду та виплавляли залізо, з якого у нинішньому Жидачеві, а тодішньому Удечі, виготовляли зброю та знаряддя праці. Історики твердять, що Руду разом з навколишніми селами Іван Виговський придбав у Даниловичів у 1660 році. Проте є ще інші дані: буцімто ці землі гетьману подарував король Ян ІІ Казимир. Сталося це в акурат після того, як Виговський втратив булаву вимушено зрікшись гетьманства.

 

Експонати музею

На початку 1960-х років директор Львівської галереї мистецтв Борис Возницький почав досліджувати діяльність гетьмана Виговського на Львівщині. Першою знахідкою став різьблений чотириметровий вівтар із церкви у селі Махнівці, Золочівського району. Напис на ньому свідчив, що спорудив його єпископ Йосип Виговський – онук гетьмана. У центрі цього вівтаря зберігалася іконка Богоматері. Кажуть її тримав в руках Іван Виговський, коли його розстріляли у Корсуні.

Експозиція музею

Ще одним відкриттям стали двері старої дерев’яної церкви Воздвиження Чесного Хреста із села Йосиповичі, що на Стрийщині, з фундаційним різьбленим написом невістки Виговського Терези. Усі знахідки спершу втілились у 1999 році у велику виставку у Львові. Вона і стала своєрідним поштовхом до створення музею Виговському у селі Руда.

Офіційно музей, як філію Львівської галереї мистецтв, відкрили у 2004 році. Розміщений він у двоповерховому будиночку, в котрому колись мешкав управитель маєтку, а вже при радянській владі функціонувала лікарня. Приблизно за сто метрів від музею знаходиться пам’ятник гетьману. Він якраз навпроти місця, де колись стояв його маєток. При вході до музею – гармата. А у середині зберігаються знайдені раритети. Зокрема, як розповіла Галина Кічурчак, доглядач музею, зібрано тут колекцію ікон з храму в Йосиповичах. Серед них згадана іконка Богородиці, яку міг особисто тримати гетьман. Тут і дубові двері, які у 1712 році подарувала храму дружина сина Івана Виговського.

Присвята перемозі під Конотопом на стіні музею

Також у музеї є і копії картин епохи Виговського, макети козацької зброї – келеп, пернач, ожига(багато ствольна гармата). І, звісно, копія добре знаного Гадяцького договору. Також, схеми та карти відомих переможних козацьких боїв. Серед яких – «Битва під Конотопом» – найвідоміша перемога козаків під командуванням Виговського над стотисячним московським військом. Вийшовши з музею доглядачка скеровує нас і до старезного дуба, який височіє на подвір’ї гетьманського маєтку. Кажуть, його посадив особисто Іван Виговський.

Щодо могили гетьмана, то дослідники досі на цю тему сперечаються. Кажуть, за мить до страти Виговський склав заповіт, у якому просив себе поховати у «Великому Скиті». Вважають, що йдеться про Скит Манявський, що на Івано-Франківщині. Втім є свідчення, що дружина перепоховала убитого чоловіка і в своєму заповіті Олена Статкевич висловлює жаль, що волю чоловіка виконати до кінця не змогла, поховавши його «у скиті біля Руди-Гніздичівської, у склепі Воздвиження Чесного Хреста» і просить рідних і себе поховати «поруч із дорогим чоловіком».

Дуб, який за переказами посадив Іван Виговський

Як добратись зі Львова

Автобусом

Прямого автобуса зі Львова немає. З АС-8 можна доїхати до Жидачева (автобус їздить щопівгодини) або до Гніздичева (6 автобусів в день, розклад дивитись тут). З Жидачева до Руди через Гніздичів їздить автобус Жидачів-Лівчиці (розклад  тут).

Автомобілем

Їхати трасою Київ-Чоп до Розвадова, далі звернути на Жидачів. У Жидачеві повернути на Гніздичів. Руда розташована в 2 км за Гніздичевом. Відстань від Львова – 73 км.

Мандрівки