Постаті

ПІПСЬКИЙ Григорій. Герой Крут зі Старосамбірщини

Григорій Піпський народився 1898 року на Старосамбірщині у селі Мальговичі, яке нині знаходиться на території Польщі і межує з українськими Нижанковичами.

Будучи поляком по матері, Григорій, за спогадами, односельчан, з юних літ вирізнявся українським патріотизмом. Під час російської окупації у Першу світову юний Піпський вступився за односельця і ледь не був розстріляний. За однією з версій, відступаючи, росіяни забрали його як полоненого.

У біографії Піпського багато білих плям, однак документально підтверджено, що 1 вересня 1917 року його було зараховано 2-ї Київської української гімназії ім. Кирило-Мефодіївського товариства.

Григорій добровольцем зголосився до студентських загонів, був у складі розвідувальної чоти. Коли бійці студентської сотні відступали перед переважаючими силами ворога, розвідувальна чота у сутінках втратила орієнтир та вийшла прямо на станцію Крути, на той час уже зайняту червоними.  Над 27-ма студентами спочатку знущалися, а потім розстріляли. За свідченнями місцевих очевидців, Григорій Піпський перед розстрілом перший почав співати «Ще не вмерла Україна», після чого його підтримали решта студентів підтримали спів.

У березні того ж року, коли розтанув сніг, було зібрано понівечені тіла Героїв і поховано у Києві на Аскольдовій могилі. Попрощатися з Григорієм Піпським, який не мав родичів у Києві, прийшла сім’я, в якої він винаймав квартиру по вулиці Пимоненка. Саме вони раніше й опізнали тіло Григорія, понівечене багнетами.

1 квітня 2008 року рішенням Старосамбірської районної ради школі у селищі Нижанковичі присвоєно ім’я Героя Крут Григорія Піпського.

Постаті