Постаті

РОЗЕНФЕЛЬД Якуб. Гінеколог, генерал і сподвижник Мао Цзедуна

У 2012 році в Національному музеї історії Китаю Голова Китайської Народної Республіки Ху Цзіньтао урочисто відкрив постійно діячу експозицію, загальною площею 800 квадратних метрів, присвячену Національному Герою КНР, генералу Ло.

У своїй промові Ху Цзіньтаозазначив: “Генерал Ло, справжнє ім’я якого Якуб Розенфельд, єврей по національності, який народився у 1903 році, в місті Лемберг, в даний час, це українське місто Львів- наш справжній брат і побратим. Генерал Ло, в часи нашої жертовної боротьби проти японських окупантів в лавах Китайської національно-визвольної армії, пройшов героїчний бойовий шлях від військового лікаря до генерала та командуючого медичним корпусу національно-визвольної армії та пізніше став міністром охорони здоров’я в першому революційному уряді Китаю. Він наш національний герой, пам’ять про нього навічно залишиться у вдячній пам’яті китайського народу!”

Майбутній генерал Ло–Якуб Розенфельд народився у Львові 11 січня 1903 року в родині офіцера австро-угорської армії. Його батько служив у 7-му уланському полку. Через декілька років родина Розенфельдів переїхала до Нижньої Австрії.У місті Вінер- Нойштадт Якуб поступив в гімназію, навчання в якій успішно завершив у 1921 році, після чого поступив на медичний факультет Віденського університету. Отримавши диплом лікаря у 1928 році, він розпочав у Відні свою приватну гінекологічну практику та через декілька років став одним із найвідоміших віденських лікарів.

Після аншлюсу Австрії Гітлером у 1938 році, здійснив невдалу спробу втечі, але був заарештований гестапо та відправлений до концтабору Дахау, потім переведений у Бухенвальд. Скориставшись високими протекціями, лікарю Розенфельду наприкінці 1939 року вдається звільнитися, після чого він, як тисячі його соплемінників, змушений відплисти у далекий Шанхай.

Там Якуб Розенфельд відкриває свій медичний кабінет та за короткий період вивчає китайську мову. Знання китайської мови та майже безкорислива медична допомога простому народу та пораненим у шпиталях сприяла його знайомству та дружнім відносинам із Сун Цінлін, вдовою першого президента Китайської республіки Сун Ятсена. У Шанхаї він встановлює зв’язок із національно-визвольним рухом та вирішує до нього приєднатися у боротьбі проти японських окупаційних військ.

Якуб Розенфельд вступає до лав нової четвертої армії Мао Цзедуна. Багато місяців він проводить на передовій, де  проводить складні операції в польових умовах.

Після отримання генеральського звання Ло, або «Будда-рятівник», як його називають китайці, входить в еліту ЦК КПК. Дружні відносини в нього складаються з Лю Шаоці – майбутнім Головою КНР та з Чень Йі – майбутнім міністром закордонних справ КНР. Після перемоги над нацизмом в Європі генерал Ло приймає для себе рішення залишитися в Китаї. Він приймає участь у параді Перемоги в Пекіні. У 1947 році Ло призначають міністром охорони здоров’я у першому революційному уряді КНР.

Він проводить величезну роботу по організації фельдшерських пунктів у всіх провінціях Китаю, закладає санітарну службу. Через погіршення стану здоров’я у 1947 році генерал Ло подає у відставку і вирушає до Відня, аби розшукати родичів. Дізнавшись, що нікого з них не залишилося в живих, а Відень стоїть в руїнах,   Розенфельд вирішує назавжди повернутися до Китаю. Втім процес затримується через відсутність в Австрії посольства КНР. Якуб Розенфельд вирішує тимчасово відтермінувати повернення і натомість вирушає оглянути новоутворену державу Ізраїль.

Прибувши до Ізраїлю в 1951 році, Розенфельд відразу почав займатися отриманням візи до Китаю і паралельно влаштувався лікарем в центральну лікарню Тель-Авіва. На початку 1952 року він отримав довгоочікувану ним візу, але через тяжку хворобу серця, не зміг нею скористатися. 49-річний уродженець Львова і герой Китайської республіки помер 22 квітня 1952 року.

На центральній площі китайського міста Ліньї, де починався бойовий шлях майбутнього генерала, йому встановлено пам’ятник із білого мармуру у повний зріст.

Постаті