Новини

У Львові виставка на честь першої друкованої книги

15 лютого виповнилося 445 років від дня виходу у світ першої друкованої книги України – Апостола, виданого друкарем Іваном Федоровичем у Львові цього дня 1574 року. З цієї нагоди у музеї «Івана Георгія Пінзеля» відкрито незвичайну виставку, присвячену цій події.

На виставці, яку відкрили директор Львівської національної галереї мистецтв ім. Бориса Возницького, завідувач відділу «Музей книгодрукування» Віра Фрис та куратор виставки, завідувач сектору «Музей староукраїнської книги» Станіслав Волощенко неодноразово підкреслювали, що це незвичайна виставка. Незвичайна не лише тому, що найдавнішу друковану книгу України представили для огляду в оточені скульптур генія бароко Йогана Георга Пінзеля, а й через те, що її організатори намагалися відтворити сакральне оточення українського першодруку, повідомляє IA ZIK.

«Цього разу ми дуже нетрадиційно підійшли до дня народження книги. Наша концепція полягає у тому, що ця виставка присвячена не якійсь абстрактній книзі, а конкретному екземпляру «Апостола», надрукованому у Львові. Судячи із записів цей екземпляр, що зберігався у селі Лісневичах поблизу Пустомит, потрапив до храму майже одразу після надрукування. Наступні книги, які докуповували, вже ніби долучалися до неї. Коли працівники під час експедиції ввійшли до замкненої на той час церкви, що перебувала у вкрай поганому стані, вони забрали із собою усі книги, які там виявили. Їх забрали, щоб книги не пропали. Коли ж книги у галереї підсохли та їх почали переглядати, то дуже втішилися, адже серед них виявився «Апостол» Івана Федоровича. Фактично довкола цього першодруку і постав Музей книги. Тому ми сьогодні, окрім «Апостола», вирішили показати усі ці книги, які впродовж століть надходили до цього храму. Також на експозиції можна побачити хрест та ікону із церкви св. Симеона Стовпника у Лісневичах. Тобто ми намагалися у такий нетиповий спосіб показати культурне середовище, у якому побутував «Апостол», – зазначила на відкритті виставки Віра Фрис.

На особливостях виставки акцентував і її куратор Станіслав Волощенко.

«Тішуся, що увесь колектив галереї долучився до цього виставкового проекту. Сподіваюся, що нам вдалося відтворити сакральний простір львівського «Апостола» Івана Федоровича із с. Лісновичі. Книга, яка побутувала у конкретному місці, яку читали у цьому храмі та використовували під час богослужінь», – акцентував Станіслав Волощенко.

Він також розповів, що на виставці представили не лише оригінал «Апостола» 1574 року та його оцифровану копію, яку може погортати кожен відвідувач виставки, а й унікальну пам’ятку – рукописний кодекс, переписаний із львівського видання «Апостола» Івана Федоровича.

«Виставка присвячена не лише 455-річчю видруку «Апостола» Івана Федоровича, але й тому моменту, коли ми можемо його осмислити. Ми живемо в оточені десяток, сотень навіть мільйонів книг. І тому книга для нас часто виглядає банальністю. Насправді видрук цієї книги, яка удоступнила не одній людині, а багатьом людям знання, призвела до формування того світу, у якому ми живемо. Поява цієї книги співмірна із моментом, коли Стів Возняк у своєму гаражі зібрав перший комп’ютер і ми почали жити у іншому житті. Тобто це був інформаційний перелом у існуванні людства», – підсумував Тарас Возняк.

Під час відкриття виставки можна було не лише побачити найдавнішу друковану книгу України, а й зазирнути углиб століть й побачити процес її створення – інтролігатор Валентин Колонтай на давньому обладнанні демонстрував створення гравюри св. Лука, що оздоблює видання «Апостола» Івана Федоровича.

Новини