Постаті

ФРЕЙ Луція. Невролог зі світовим ім’ям

Луція Фрей-Ґоттесман народилася народилася у 1889 році у Львові в родини постачальника будівельних матеріалів Шимона Симхи Фрея та Діни з дому Вейнреб. Родина Фреїв належала до асимільованих львівських євреїв, які обрали польську ідентичність.

Протягом 1896–1900 років Луція навчалася в католицькій школі при монастирібенедиктинок, згодом ходила до єврейської дівочої гімназії. 10 листопада 1907 року екстерном здала іспити в гімназії Франца Йосифа. Вивчала філософію у Львівському університеті, а у 1917 році у Львові почала вивчати медицину. Продовжила навчання у Варшаві. Ще до закінчення тамтешнього університету почала працювати в неврологічній клініці Ожеховського молодшим асистентом. Диплом про закінчення університету отримала у віці 34 років. Певний час працювала у варшавській неврологічній клініці, а у 1929 році повернулася до Львова, де невдовзі вийшла заміж за адвоката Марка (Мордехая) Ґоттесмана. Від травня 1929 року була лікарем в Єврейському шпиталі на вулиці Раппопорта.

Після приходу до Львова радянських військ Марк Ґоттесман був зарештований за звинуваченнями у контрреволюційній діяльності. Засуджений на 5 років ув’язнення, однак розстріляний 26 червня 1941 року «у зв’язку з початком військових дій». Після зайняття Львова німцями Луція Фрей потрапила до гетто на Замарстинові, де працювала у клініці.  20 серпня 1942 року майже всі пацієнти та медичний персонал клініки в гетто були страчені. Ймовірно, Луція Фрей загинула тоді або, за іншою версією,улітку була депортована і загинула у концтаборі Белжець. Нічого не відомо про долю її доньки Данути, сина Якуба та інших членів родини.

В історію медицини Луція Фрей увійшла ще за життя, опублікувавши статтю про синдром вушно-скроневого нерву, відомого нині як синдром Фрей. Окрім цієї найголовнішої своєї роботи, Фрей дослідила ще цілу низку недугів. Її праці не втратили наукової актуальності і сьогодні.

Постаті