Мандрівки

Найвідоміші заповідні дерева Львівщини

Вікові дерева завжди користувалися повагою у людей. У мовчазних свідках давніх подій вбачали якусь містичну силу, у них шукали захистку від незгод, а давніші часи наділяли надприродними здібностями і використовували як тотем.

Системні заходи з охорони вікових і меморіальних дерев на території України почали здійснювати ще наприкінці ХІХ століття. Перший опис вікових дерев в Україні у 1883 році зробив О.Накропін. Охороною вікових дубів передж Першорю світовою займалося Хортицьке товариство охорони природи. У 1910-му польський ботанік М. Рациборський опублікував підсумки інвентаризації вікових дерев в Західній Україні. А глава УГКЦ митрополит Андрей Шептицький 1937 р. видав заборону на рубку старих дерев біля церков. На сьогодні в Україні заповідниками вважаються близько 2800 вікових і меморіальних дерев. Найбільше таких взято під охорону держави у Львівській, Тернопільській областях і у Києві.

«Край» пропонує ознайомитися з найвідомішими деревами, котрі ростуть на території Львівщини.

Між селом Баня Лисовецька і Болеховом у межах Стрийського району росте 250-річний ДУБ ФРАНЦА ЙОСИФА. За легендою, імператор відпочивав під ним десь наприкінці ХІХ століття. Поблизу дуба – 98 могил солдатів, полеглих у Першу світову. В обхваті дуб сягає більше трьох метрів, у висоту – 25 метрів. У 2010 році дубу присвоєно звання Національного дерева України.

Найстарша, як прийнято вважати, липа України росте при трасі Стасів-Колтів на Золочівщині. Орієнтовний вік ЛИПИ БОГДАНА ХМЕЛЬНИЦЬКОГО – 600 років, її висота понад 15 метрів. За легендою, гетьман відпочивав під нею восени 1648 року. З 2010 року Липа Хмельницького – національне дерево України.

 

ДУБ ВИГОВСЬКОГО, якому понад 500 років, росте біля музею гетьмана у його колишньому маєтку в селі Руда на Жидачівщині. Обхват дерева – 5,3 м, висота – 32 метри.  Дуб взято під охорону як ботанічну пам’ятку природи за матеріалами Київського еколого-культурного центру в 2011 році.

ДУБ І ЛИПА МАРКІЯНА ШАШКЕВИЧА ростуть на території його меморіального музею будителя у Підлиссі на Золочівщині. Вік дуба – понад 500 років, липи – понад 300. У висоту обидва дерева мають по 22 метри. Оголошені пам’яткою природи.

У селі Піддністряни на Жидачівщині росте химерний ДУБ ВЕПРЬ. Дерево є ботанічною пам’яткою місцевого значення.

Одним з найстаріших дерев України вважають 1000-літній ВІКОВИЙ ДУБ. Дерево у селі Верин на Миколаївщині сягає 18 метрів у висоту і має в обхваті 8,5 метрів.

 

 

 

 

Розкішний ДУБ ПЕРЕМОГИ ПІД ГРЮНВАЛЬДОМ, як недвозначно випливає з назви, присвячений одній з найвідоміших битв в історії, де не в останню чергу проявило себе галицько-волинське лицарство. Росте ця ботанічна пам’ятка у селі Свірж неподалік від замку.

У селі Репехів на Жидачвщині росте ТОПОЛЯ-ПАТРАРХ. Ботанічна пам’ятка природи зайняла 2-ге місце в конкурсі «Найстаріше дерево Львівщини».

 

 

 

При автостраді у селі Коросне на Перемишлянщині росте ЛИПА КРАВЧУКІВ. Обхват стовбура дерева 6,5 м, висота – 18 метрів. Орієнтовний вік липи – близько 700 років.

 

ТРИ ДУБИ ХМЕЛЬНИЦЬКОГО розташовані у селі Підгірне на Пустомитівщині. Вікові дерева є ботанічною пам’яткою місцевого значення.

НЕМИРІВСЬКИЙ ДУБ (фото зверху), якому понад тисячу років є одним з найстарших в Україні. Росте на території санаторію, має 26 метрів у висоту та 8 в обхваті. Легенди також пов’язують його з іменем Богдана Хмельницького. Начебто гетьман під цим дубом брав шлюб, що, хоч і красиво, але малоймовірно.

 

Мандрівки