Мандрівки

Грот Прийма: диво природи та стоянка неандертальців

Ця унікальна природна пам’ятка, розташована лише за 40 кілометрів від Львова, мало відома широкому загалу. Хоча, попри свою природну красу, грот в урочищі Прийма поблизу Миколаєва має й неабияку історичну цінність – саме тут вперше на Львівщині було знайдено рештки неандертальця.

Попри недалеку відстань від райцентра (грот розташований всього за два кілометри від Миколаєва), знайти пам’ятку, яка загубилася серед великого лісу, не так уже й просто. Але відшукати її таки варто. Грот вражає своєю фантасмагорією – здається, ніби він збудований з кісток казкових істот.

Грот Прийма – друге поселення неандертальців яке було знайдено на території України, і є пам’яткою археології європейського значення. Він має три рівні, на двох верхніх розташовані маленькі печери, з яких відкривається живописний вид на сусідній каньйон. Саме у цих печерах у 2004 році і були знайдені рештки праісторичних істот. Львівські археологи під керівництвом Леоніда Мацкевого розкопали кістки жінки-неандертальця та кілька дитячих кісточок, вік яких оцінили у 45,5 тисяч років. Крім людських кісток, в гроті було знайдено також чотири кам’яних гостроконечники, кістки кам’яного ведмедя, на яких полювали тогочасні люди, і перепалену деревину.

Археологічні знахідки свідчать про те, що це помешкання слугувало своєрідним зимовим мисливським табором. Неандертальці використовували печеру для проживання взимку, полювали на диких звырыв за допомогою списів з кам’яними наконечниками та харчувалися їхнїм м’ясом. А коли теплішало, переходили до мандрівного способу життя.

Додамо, що знахідка в урочищі Прийма стала першим виявленим неандертальцем на теренах Галичини і другим в Україні. Раніше рештки неандертальців були знайдені у Чернівецькій області.

Цікаво, що за місцевими переказами, печери навколо Миколаєва, серед них і в урочищі Прийма, з’єднані між собою в ланцюг, однак ця версія наразі не досліджена археологами.

Як дістатися до урочища Прийма:

Автомобілем або автобусом з центрального автовокзалу доїхати до Миколаєва. За містом поблизу цвинтаря є сходи. Спускаємося сходами вниз, далі обходимо стороною кар’єр, а далі заходимо в ліс. Скелі, печери, каньйон і інші розваги шукати там. Зараз до урочища протоптані стежки та розставлені вказівники.

Мандрівки