Новини

В історичному музеї покажуть масонську атрибутику

П’ятого квітня у приміщенні Львівського історичного музею, що на площі Ринок, 6, відкриють виставку історичної масонської атрибутики «Масони: Україна і світ», де представлять близько 800 оригінальних експонатів різних епох не тільки України та Європи, але й інших континентів.

Про це повідомляє прес-служба Львівського історичного музею.

Як повідомляють організатори експозиції, у виставці-ретроспективі можна ознайомитись з масонськими відзнаками, символами, степенями, ритуальним одягом та зброєю, картинами, раритетними книгами, грамотами, предметами декору вільних мулярів.

До експозиції виставки «Масони: Україна і світ» залучено близько 800 оригінальних експонатів, в тому числі рідкісних з кількох приватних колекцій та музейних фондів, які представлятимуть вільномулярські ложі: України, Англії, Франції, Німеччини, США, Канади, Болівії, деяких країн Азії, а також Африку та Австралію.

Основною ідеєю виставки є створення концептуально обґрунтованого середовища, музейного простору для представлення історичної ретроспективи світового масонського руху через історичну атрибутику та візуалізацію естетики абстрактних понять.

Серед основних завдань виставки є висвітлення історії заснування та діяльності осередків таємних вільномулярських організацій у світі та в Україні, їхня деміфологізація та демістифікація, а також вплив на суспільне політичне та економічне життя.

Додамо, урочисте відкриття виставки «Масони: Україна і світ» відбудеться 5 квітня о 15.00 у приміщенні Львівського історичного музею.

Довідка

Виставки масонської атрибутики на пострадянському просторі користуються успіхом і увагою громадськості, та проводяться нечасто і, як правило, невеликі за обсягом. Першою публічною виставкою історичних масонських речей в незалежній Україні була вітрина у Золочівському замку, відкрита у 2008 році в складі більшої виставки, присвяченої духовно-лицарським орденам. Дещо пізніше того ж року виставка подібної тематики була відкрита у Санкт-Петербурзі й Москві, а згодом збірка історичних масонських речей презентувалась і увійшла до постійної експозиції музею Москви. У 2015 році в Києві пройшла виставка «Масони і містики Старого Києва» в «Музеї однієї вулиці» на Андріївському узвозі. У той самий час в багатьох країнах Європи і Америки діють великі постійні виставки і потужні музеї, які відвідують тисячі туристів, в тому числі з України. Так у Парижі, в музеї історії французького масонства, можна ознайомитись з експозицією, яка налічує близько 10 000 предметів. Потужними і знаними є музеї масонства у Лондоні, Лісабоні, Байроті (Баварія), Брюсселі. Весною 2018 року на честь 300-річчя руху вільних мулярів відкрився музей масонства у Берні.

На виставці «Масони: Україна і світ» презентуються такі рідкісні експонати, як знаки засновників лож. Знаки часто виготовлялись з дорогоцінних металів, з інкрустаціями та емалями і становлять високу історичну, ювелірну та мистецьку цінність. Під час ІІ Світової війни значна частина масонської атрибутики була віддана англійськими вільними мулярами на переплавлення для потреб війська, що значно обмежує можливість бачити їх сьогодні у колекціях. На виставці представлено близько півтори сотні таких унікальних знаків. Також представлені надзвичайно цікаві масонські нагороди за благодійність ХІХ – першої половини ХХ ст. Прекрасними ювелірними виробами зі срібла з позолотою та емалями нагороджувались масони-меценати та благодійники, які опікувались нужденними: дитячими притулками та навчальними закладами, будинками для людей похилого віку. Окрему частину виставки становить історичний вільномулярський ритуальний одяг та зброя. Ефектні, зі складною символікою, прикрашені золотою канителлю (сухозліткою) традиційні масонські фартухи-запони, колари, шпаги – вони можуть багато розповісти про особу вільного муляра, його посаду у ложі, саму ложу та інші подробиці. Для масонського одягу загалом, окрім символізму, характерна традиційність, спадковість, насичена інформативність та унікальність.

Новини