Постаті

ПЕЖАНСЬКИЙ Григорій. Будівничий першого стадіону

На межі ХІХ і ХХ століть в історію Львівщини та її архітектурний образвагому сторінку вписав несправедливо призабутий нині галицький зодчий, фінансист, меценат Григорій Пежанський.

Народився він 1860 року в селі Пчани на Жидачівщині. Успішно навчався у Стрийській гімназії, Львівській політехніці, Цісаро-Кайзерівському інституті у Відні.

Вивчившись в австрійській столиці, Пежанський повернувся до Львова і став причетним до створення багатьох архітектурних шедеврів у місті, вкраплюючи у класичні проекти український колорит.

Про вагу Пежанського у житті столиці Галичини, широке коло його інтересів свідчить той факт, що довший час він працював радником у магістраті Львова з питань будівництва. Був одним із засновників Українського технічного товариства, очолював страхову спілку “Дністер” (яка пожвавила розвиток фінансових інституцій у краї), був членом Українського педагогічного товариства, Наукового товариства імені Шевченка. Його слово як члена конкурсного журі зіграло свою роль у тому, що маємо у Львові вишукану будівлю Національного університету імені І. Франка. Завдяки Пежанському з’явилися народні доми, будинок Руського (Українського) театру, будівля нинішньої консерваторії імені Лисенка та багато інших осередків культурно-мистецького життя галичан.

Окремої слави Пежанський зазнав як творець першого в Україні і Польщі футбольного стадіону. За його проектом він (на жаль, вже не збережений) за кілька місяців був збудований у південній частині Стрийського парку. Футбольне поле мало розмір 120 на 100 метрів, на ньому можна було проводити ще й популярні у той час гімнастичні вправи, а також заняття пожежників. З трьох сторін стадіон мав 12-рядні дерев’яні трибуни, які вміщували 8  тисяч глядачів. З ще одного боку облаштували вхід-павільйони з тріумфальними вежами.  Вздовж трибун на стадіоні розміщувався еліпсовидний велотрек.Саме на цьому стадіоні 14 липня 1894 року з нагоди відкриття Крайової виставки відбулася знаменита зустрічміж командами Львова та Кракова, яка офіційно вважається першим футбольним матчем в історії України та Польщі.

За станом здоров’я Григорій Пежанський вийшов на пенсію у 1924 році. А вже 16 січня 1925 року архітектор помер. Похований на Личаківському цвинтарі. Його старший син Олександр також став архітектором, а молодший Михайло – інженером-будівельником.

Постаті