Новини

У Добромилі виявили міський арсенал XVI століття

У Добромилі на Старосамбірщині Українське товариство охорони пам’яток історії та культури виявило пам’ятку XVI століття, яка не занесена до жодного реєстру – ні місцевого, ні національного. Йдеться про міський арсенал, який старший за львівський, але сьогодні цю історичну будівлю ми можемо безповоротно втратити.

Сьогодні Українське товариство охорони пам’яток історії та культури разом з історичними реконструкторами з «Чорної Галичі» оголосили про старт проекту «Бій за спадщину», де першим таким об’єктом має стати саме міський арсенал Добромиля, повідомляє Дивись.info..

«Ми оголошуємо про початок нового проекту, який ми назвали «Бій за спадщину», оскільки до нас долучилася громадська організація, яка займається історичними боями, тому назва звучить дуже символічно. Головна ідея полягає у тому, що на нинішній день наші пам’ятки потребують дуже серйозних вкладень. Пам’ятки руйнуються, культурна спадщина, на жаль, занепадає. Йдеться і про такі великі міста, як Київ чи Львів, і про маленькі містечка, як Розділ, Жидачів, Броди, Добромиль, Самбір тощо. Тому ми прийняли рішення, що хочемо воювати за свою культурну спадщину. Воювати насамперед у свідомості наших співгромадян, що це наша культурна спадщина, за яку ми повинні боротися, бо вона належить нам. Товариство свого часу мало різні виїзди у різні міста і містечка. І ось під час однієї експедиції ми виявили, що у Добромилі пам’ятку, яка не занесена до жодного реєстру – ні національного реєстру пам’яток, ані місцевого, хоча вона належить до початку XVI століття», – каже Андрій Салюк, голова Українського товариства охорони пам’яток історії та культури.

Він розповів, що історики датують цей арсенал періодом приблизно 1520-их років. Тобто він давніший за львівський.

«Добромиль – цікаве містечко, бо там, як і у Львові, був Високий замок, або Верхній, а в середмісті – Нижній замок, тобто місце, де безпосередньо мешкав Гербурт. Верхній замок був оборонний – це історична пам’ятка і всі бачили його руїни. На жаль, про Нижній замок відомо значно менше, бо фактично від нього нічого не залишилося. Принаймні так завжди вважалося. Але виявилося, що від цього Нижнього замку залишився оригінальний арсенал. Збережені стіни, склепіння і до минулого року був навіть збережений дах, який торік завалився», – продовжує Андрій Салюк.

До збереження унікального арсеналу вирішили долучитися члени громадської організації «Чорна Галич», головою якої історичний реконструктор Ярема Іванців.

«Наша організація існує вже 14 років. Раніше ми не ставили собі якісь цілі, а займалися історичними боями. Це було швидше хобі. А ось після 2014 року, після війни сталося так, що ми почали шукати якусь нову мету. Познайомившись з Андрієм Салюком, ми, власне, зрозуміли, що це те, що треба. Адже це нонсенс, якщо ти захоплюєшся мечами, лицарськими обладунками, історичними боями, але не звертаєш уваги на пам’ятку – нічого не знаєш про замок, куди приїхав. Наша співпраця полягає у тому, щоби привертати увагу до об’єкта – провести лицарський турнір, привезти зброю. На фестиваль прийдуть люди, адже у маленьких містечках подібних розваг не так багато. Вони живуть серед цих пам’яток, але часто не задумуються над їхнім значенням. А ці пам’ятки – це наша ідентичність. Якщо вони знищуються, то і нас не буде», – каже Ярема Іванців.

 

Новини