Постаті

ДОРОШ Юліан. Історія у світлинах

Уродженця Жидачева Юліана Дороша сміливо можна назвати фотографом ХХ століття.

Народився Юліан-Юрій 9 червня 1909 року в родині митника. Однак невдовзі батько отримав нову посаду і родина переїхала на Тернопілля, а з початку 20-их років Дороші живуть у Станіславі. Там  Юліан закінчує українську гімназію, вступає до «Пласту» і починає фотографувати.

У 1927-1932 роках Дорош навчається на юридичному факультеті Львівського університету. Протягом цього часу він живу у Винниках в двоюрідних братів Івана й Тараса, які були синами знаного педагога та історика Антіна Лотоцького. У цей же час Юліан розпочинає співпрацю з кількома українськими газетами та журналами.

Після еміграції родини Крушельницьких на Велику Україну у молодого фотографа виникли проблеми з помешканням і роботою. Питання було частково вирішено, коли Дорош отримав посаду фотографа і перекладача у варшавському Товаристві прихильників Гуцульщини, з членами якого вирушив в етнографічну експедицію в Карпати. Гуцульщину він потім зніматиме на плівку ще не раз, у тому числі й у співпраці з Олександром Довженком.

Під час Другої світової творча активність Юліана-Юрія спала, однак після закінчення війни фотограф знову повертається до улюбленої справи.
У 1956 — 1965 роках Дорош — фотограф відділу археології Інституту суспільних наук. Учасник археологічних експедицій інституту. Його фотографії публікувалися в працях з археології, етнографії, народного мистецтва, експонувалися на трьох персональних виставках. Він працює фотографом у Львівському історичному музеї та на на кафедрі історії техніки Львівської політехніки.

Крім фотографії Дорош проявив себе й у кіномистецтві. Серед його фільмів – перший український повнометражний художній фільм, знятий на Західній Україні «До добра і краси» (1938 р.) і низка документальних стрічок, зокрема про похорон командувача УГА генерала Мирона Тарнавського.

Дорош є автором двох виданих у Львові книг – «Підручник аматора» та «Побільшення».

Помер найвідоміший західноукраїнський фотограф 20 липня 1982 року у Львові. На його честь названо одну з вулиць міста.

Постаті