Постаті

ТРУШ Іван. Поет кольору та сонця

Найвидатніший, за оцінками багатьох мистецтвознавців, український імпресіоніст Іван Труш народився 17 січня 1869 року у селі Висоцько на Бродівщині. У Бродах вчився у гімназії, після чого майже вісім років учився живопису в багатьох європейських містах – Кракові, Мюнхені, Відні.

Із 1898 року Іван Труш оселяється у Львові, де затоваришував з Іваном Франком розпочав активну співпрацю з Науковим Товариством ім. Шевченка, для якого виконував різноманітні художні роботи.

Перша виставка Труша відбулася у Львові 1899 року. Відтак роботи художника з успіхом експонувалися у Лондоні, Відні, Софії, Кракові, Познані, Варшаві, Києві та Полтаві. При цьому художник залишався невтомним мандрівником – відвідав Італію, Святу Землю, Єгипет. До речі, саме з єгипетського фото, скульптор Сергій Олешко взяв образ Труша для свого пам’ятника у Львові.

Активно займався українськими справами, виїздив на Надніпрянщину для налагодження контактів з тамтешніми українськими діячами. У києві пише портрет Лесі Українки, яка знайомить його зі своєю двоюрідною сестрою Аріадною – донькою Михайла Драгоманова. Через кілька років Аріадна стане дружиною художника й подружжя оселиться у Львові. У їхньому будинку нині меморіальний музей Івана Труша. Там же зберігається і найбільша колекція творів художника.

Окрім живопису, Труш читав лекції з історії мистецтва та літератури, писав публіцистичні тексти для українських часописів.

Серце «поета кольору і сонця», як його назвав хтось із сучасників, перестало битися 22 березня 1941 року. Похований на Личаківському кладовищі. Його ім’я носить Львівський державний коледж декоративного і ужиткового мистецтва.

Постаті