Мандрівки

Як Євросоюз допомагає відновлювати пам’ятки архітектури Львівщини

У Раві-Руській найдавнішу збережену архітектурну пам’ятку міста відновлять за кошти Європейського Союзу. Заявка на відновлення костелу св. Михаїла та монастиря реформатів у Раві-Руській була відібрана для втілення у рамках програми транскордонного співробітництва «Польща – Білорусь – Україна 2014-2020». Проект у Раві-Руській втілюється спільно зі схожим у Венгруві, що у Польщі.

Заявниками та партнерами проекту «Mонастирі близнюки: Венгрув та Рава Руська – використання потенціалу історичної спадщини закону Реформатів для розвитку туризму та соціально- культурного життя в Польщі та Україні» є Римо-католицька парафія церкви св. Петра з Алькантари та св. Антонія з Падуї у Венгруві, а також Львівська архідієцезія Римо-католицької церкви.Загальна сума проекту складає майже 2,5 млн. євро, з яких понад 880 тис. єврочастка, яка буде спрямована на Раву-Руську. У Раві-Руській проект втілюватимуть колектив організації «Карітас-Спес».

У рамках згаданого транскордонного співробітництва у галузі збереження історико-культурної та природньої спадщини, із 17 відібраних програм загалом у трьох країнах, 10 – реалізуються у Львівській області. З 32 млн. євро, 6,5 млн. – передбачені для проектів на Львівщині. Окрім Рави-Руської, відбуватиметься фінансування історично-культурних пам’яток Підкамені, Сколе, а також природоохоронних проектів Червонограда, Східниці та Добромиля.

У комплексі колишнього монастиря повинно бути створено 4 дитячих будинки сімейного типу, у які влаштують 40 дітей-сиріт, а самий костел відновлять як культову споруду. Реконструкція комплексу будівель триває з кінця минулого року. Як помітно, станом на листопада цього року там вже тривають роботи із заміни даху.

Костел св.Михайла був збудований у 1729-1737 роках у бароковому стилі за проектом відомого італійського архітектора Павла Фонтани на місці старого дерев’яного костелу. Будівництво тривало близько 8 років через відсутність компетентного керівника. У 1738 році костел було освячено на честь святого Михайла. Пізніше до костелу було прибудовано двоповерховий монастир з келіями. Тут також було висаджено внутрішній монастирський сад з криницею.

Пам’ятка носить риси реформаторських костелів ХVІІІ ст., в яких пристінні стовпи ділять неф на три прясла, перекриті циліндричними склепіннями з розпалубками. Фасад двоярусний, оформлений пілястрами і барочним фронтоном з трикутним сандриком. Аналогічної форми фронтон зведений над притвором.

В інтер’єрі костелу до нашого часу збереглися сліди настінного розпису ХІХ століття, фрагменти дерев’яних вівтарів. Його фасад прикрашають намальовані зображення – Св. Франциска й Св. Антонія. З північної сторони до костелу прилягають споруди монастиря реформатів. Двоповерхові склепінчасті приміщення розташовані таким чином, що утворюють велике внутрішнє подвір’я. На території ансамблю, оточеного мурами з в’їзними воротами, збереглися залишки монастирського саду.

Костел виконував свої функції до 1941 року. З того часу і у післявоєнний період костел використовували як склад продуктів та різноманітних товарів, а пізніше у монастирі було розміщено машинно-тракторну станцію.

За матеріалами Львівської Архідієцезії РКЦ в Україні та сайту Прикордоння.

“Близнюк” рава-руського монастиря – реформатський костел та монастир у Венгруві (Польща)

Як добратись зі Львова

Потягом

Електрички до Рави-Руської відправляються з головного залізничного вокзалу двічі на день (о 9.15 та 20.55).

Автобусом

Автобуси на Рава-Руську відправляються з АС-2 з середнім інтервалом 30 хв.

Автомобілем

Їхати автодорогою Львів-Жовква-Рава-Руська. Відстань – 65 км

 

Мандрівки