Постаті

ЛУШКОВСЬКА Ядвіга. Вічне кохання короля

Ядвіга Лушковська, одна зі знакових постатей «романтичного Львова», народилася близько 1616 року у родині купця Яна Лушковського та його дружини Анни.

Родина мешкала на площі Ринок (кам’яниця стояла на місці, де нині розташовується будинок №30). За легендою,  1634 року під час візиту до Львова 39-річний король Владислав IV Ваза побачив юну Ядвігу у вікні й одразу закохався. Перекази твердять, що основною причиною замилування короля стала неймовірна посмішка юної львів’янки. Як наслідок, король прожив у Львові майже місяць, і щодня мило спілкувався зі своєю пасією. Однак, як показав час, це зовсім не була мимолітна примха вельможної особи.

Батько Ядвіги на той час уже помер і вони з матір’ю жили у скруті. Після знайомства з королем родині вдалося не лише виплатити 2 тисячі злотих боргу, а й купити за 3 тисячі частину кам’яниці та отримати певні привілеї, зокрема щодо заготівлі лісу.

Після смерті матері король забирає Ядвігу до свого двору і виділяє їй покої на другому поверсі королівського замку.

У 1636 році Владислав разом з Ядвіґою їздив до Ґданська. Ця інформація, перш за все, цікава тим, що тоді було зроблено один з записів, який стосувався львівської володарки серця короля. Шарль Огєр у своїх щоденниках подорожі по Польщі зробив наступний запис: “Після сніданку мав змогу бачити…обраницю короля…дуже гарна вона, повна чарівності…темні очі і волосся…але не має свободи…бо біля неї…охорона з чоловіків і жінок ”.

Поява простолюдинки викликає невдоволення в польської аристократії і сенат вимагає офіційно вимагає одруження короля та припинення «публічної розпусти». Ядвіжку ж поза очі звинувачують у чарах і відьомстві, намагаючись в такий спосіб пояснити пристрасть короля.

1637 року король одружується з Цецилією Австрійською, а свою кохану змушений відправити до Уяздовського замку. В цей момент вона вже була вагітна і невдовзі народить хлопчика. Сина назвуть Владиславом Константином і, як виявиться, він буде єдиною дитиною короля, оскільки троє дітей у законному шлюбі померли малолітніми.

На вимогу королеви, яка прекрасно розуміла ситуацію, вагітну Ядвіжку видають заміж захорунжого нурської землі у Мазовії Яна Виписького (помер у грудні 1647-го), поставивши його старостою Мерича у Литві (нині – Меркіне). При дворі ходив жарт, що король дав Випиському нестароство мерецьке (merecensem), а блудницю (meretricensem). З подачі Вацлава Потоцького Ядвігу почали називати«Венерою з Мерича».

Власне одруження і заміжжя коханки, не завадило королю часто приїздити на полювання до Мерича, де він, звісно, полював не на звірів. Зрештою король визнав їхнього позашлюбного сина і наділив його графським титулом. 1698 року Владислав Константин помре і з ним згасне рід Ваза.

Попри друге одруження короля з Марією Гонзагою у 1645 році, король не забував овдовілої Ядвіжки. На її руках він і помре 20 травня 1648 року у Мерицькому замку.

Доля фатальної львів’янки після смерті Владислав IV Вази невідома.

Постаті