Постаті
КОНСТАНЦІЯ

КОНСТАНЦІЯ. Угорська принцеса, яка стала українською княгинею

Народжена 1237 року Констанція Угорська була донькою угорського короля Бели ІV, онукою нікейського імператора Федора І та правнучкою візантійського імператора Олексія ІІІ Ангела.

Шлюб неповнолітньої Констанції з сином короля Данила Левом відбувся суто з політичної доцільності. Після розгрому Угорщини в 1241 році ордами Батия та поразки у битві під Ярославом підтримуваного угорцями Ростислава ІV король Угорщини вирішив припинити подальшу угорську експансію у Галичині і запропонував Данилу Галицькому видати свою доньку за його сина. Орієнтовно у 1246-47 році Констанція шлюбувалася з Левом. Нареченому тоді було близько 20 років, наречена ж узагалі була дитиною на десять років молодшою.

У Констанції з Левом було троє дітей – король Руський Юрій І та дві доньки – Святослава й Анастасія. Усі вони перебували в родинних зв’язках з основними королівськими родинами Центральної Європи.

Про діяльність Констанції у Львові збереглося мало свідчень. Відомо, що вона була набожною, зокрема, запросила у місто отців-домініканів. До речі, сестри Констанції – Конегунда і Маргарета залічені католицькою церквою до лику святих. За однією з версій, саме для Констанції князь Лев заклав костел Івана Хрестителя – найдавнішу нині збережену сакральну пам’ятку Львова.

Відомо, що під час чергової навали монголо-татарів у 1288 році Констанція перебувала у монастирі в Старому Сончі. За деякими версіями, там вона й померла. Щоправда існує інша версія, основана на записах, знайдених в монастирі св. Онуфрія у Лаврові. Згідно з нею, Констанція ще була жива у 1301 році. За версією знаного польського історика ХV століття Яна Длугоша, Констанцію поховали у Львові. Наймовіршішим місцем називають церкву св. Катерини на Низькому замку, над якою сьогодні розташовується «Вернісаж».

Постаті