Постаті
Ігор БІЛОЗІР

БІЛОЗІР Ігор. Композитор, який запалив «Ватру»

Ігор Білозір народився 24 березня 1955 року в Радехові. Навчався тамтешній школі №1, де написав свої перші композиції для шкільного ансамблю. Першій професійний запис Білозір зробив 1969 року на Львівському радіо.

Відтак переселився до Львова, де навчався в музично-педагогічному училищі та консерваторії. Проходив стажування у США та Канаді. У 1977 році очолив ВІА «Ритми Карпат» при автобусному заводі, а у 1979-му очолив легендарну «Варту».

8 травня 2000 року був сильно побитий у кав’ярні на проспекті Шевченка. Внаслідок травм помер 28 травня. Його похорон переріс у маніфестацію проти засилля російської маскультури, адже фатальна суперечка виникла з двома російськомовними молодиками і стосувалася того, які пісні слухати у кав’ярні.

Серед найвідоміших пісень композитора – «Пшеничне перевесло», «Коханий», «Джерело», Весільний марш», «Перший сніг», «Мамина світлиця», які увійшли до золотого фонду української музики. Більшість найвідоміших пісень композитора виконала його колишня дружина Оксана Білозір.

У 1996 році Білозору було присвоєно звання народного артиста України. Його ім’я носять вулиця та музична школа у Радехові. Меморіальну таблицю композитору встановлено на будинку по вулиці Фредра у Львові, де він мешкав. 13 серпня 2013 року на його могилі на Личаківському цвинтарі відкрили пам’ятник з італійського мармуру роботи скульпторів Андрія та Володимира Сухорських і архітектора Костянтина Малярчука.

Постаті