Постаті
ЩЕПКО і ТОНЬКО

ЩЕПКО і ТОНЬКО. Найвідоміші львівські батяри

Сьогодні мало хто одразу пригадає, хто такі Казімєж Вайда та Ґенрик Фоґенфальгер. Однак імена Щепка та Тонька відомі набагато більше. Відомі, як учасники легендарного нероздільного дуету з радіо «Весела львівська хвиля», які романтизували і прославили львівське батярство.

У 1936 році дует знявся у першому фільмі «Буде краще», а справжня велика слава випала на долю Щепка й Тонька у 1939-му, коли на екрани вийшла знаменита комедія «Волоцюги» режисера Міхала Вашинського. Саме в цій стрічці пролунала пісня «Тільки у Львові» – очевидно, найвідоміша пісня про місто Лева.

Казімєж Вайда (блондин Щепко) народився у Львові 3 грудня 1905 року. Мешкав неподалік костелу св. Єльжбети на Привокзальній. Студіював хімію у Львівському університеті. Його партнер Ґенрик Фоґенфальгер (Тонько) народився 4 жовтня 1904 року. Мешкав поблизу костелу св. Антонія на Личакові, вчився в університеті на юриста. Після закінчення науки навіть відкрив юридичне бюро. Але радіо і театр перемогли в хлопців і хімію, і право. Щепка і Тонька можна вважати першими зірками львівського шоу-бізнесу.

З початком війни акторів мобілізува­ли і долучили до інформаційної війни проти німецького радіо. Після від­ступу польського війська Щепка і Тонька почергово переміщають на територію Румунії, Франції та Англії. У складі спеціального театру актори виступають перед військовими.

Казімєж Вайда після війни оселився у Варшаві, де працював ведучим радіо. Помер 8 травня 1950 року.

Доля Ґенрика Фоґенфальгера покидала ним значно більше. Він встиг побути солдатом у танковій дивізії генерала Мачека, а після війни оселився у Великій Британії під прізвищем Генрі Баркера. 1988 року повернувся до Варшави, де помер 6 жовтня 1990-го. Однак поховали його у Лондоні.

Постаті