Постаті
Станіслав ЖОЛКЕВСЬКИЙ

ЖОЛКЕВСЬКИЙ Станіслав. Підкорювач Москви і засновник Жовкви

1547 року у Туринці від шлюбу знатного шляхтича Станіслава Жолкевського та Софії Липської народився Станіслав Жолкевський-молодший. Сталася ця подія в 10 кілометрах від міста, де з часом постане засноване ним і назване в його честь місто Жовква.

1567 року у чині поручника Жолкевський командує кавалерійським ескадроном і здійснює свій перший похід під Данціг у складі військ короля Стефана Баторія, який воював з Московським царством.

У 1594-96 роках він очолює польське військо, скероване на придушення козацького повстання Северина Наливайка. У травні 1996 року Жолкевський остаточно перемагає козаків у Солоницькій битві під Лубнами.

У 1601-02 роках уже разом із козаками воює проти шведів у Лівонії. А 24 червня 1610 року отримує блискучу перемогу над московсько-шведським військом Василя Шуйського під Клушином. Як наслідок, поляки 20 вересня того ж року зайняли Москву і привели на її престол Владислава Вазу.

У 1611-1620 роках він з перемінним успіхом керує польсько-українським військом у боях проти турецької армії на Поділлі. Свій останній похід 73-річний полководець здійснив у 1620 році під Цецору на підтримку молдавського господаря Гаспара Граціані. Але будучи зрадженим останнім, вступив зі своїм військом у нерівний бій з набагато чисельнішою турецько-татарською армією. 7 жовтня Жолкевський поліг на полі бою, а його відрубану голову турки привезли у подарунок султану і демонстрували на вулицях Стамбула. Згодом дружина загиблого Регіна Гербурт викупила голову за неймовірні на той час 3 мільйони злотих і поховала разом з тілом у костелі св. Лаврентія в Жовкві.

Не менш цікавим є й цивільне життя одного з найвидатніших полководців в історії Речі Посполитої. Скеред його чисельних посад – королівський секретар, львівський каштелян, київський воєвода, староста барський, кам’янський, яворівський, рогатинський і калуський. З 1618 року Жолкевський – великий коронний гетьман.

У 1588 році він оселився у селі Винники. Через 15 років він отримав привілей короля Сигізмунда ІІІ Вази на право збудувати там місто і назвати на свою честь. А поміж тим, 1591 року, Жолкевський ще й засновує Єзуїтський колегіум у Львові.

У Станіслава Жолкевського було троє дітей. Син Ян та доньки Катерина і Софія. Софія вийшла заміж за каштеляна львівського, воєводу руського Івана Даниловича. Їхній онук – знаменитий король Ян ІІІ Собєський.

Постаті