Постаті
Олекса НОВАКІВСЬКИЙ. Художник, подарований Поділлям

НОВАКІВСЬКИЙ Олекса. Художник, подарований Поділлям

Олекса Харлампійович Новаківський народився 2 березня 1872 року в селі Слободо-Ободівка на Поділлі – нинішня Ободівка Вінницької області.

Мистецьку освіту здобував протягом 1888—1892 років в Одесі під впливом імпресіонізму і під керівництвом художника-декоратора Федора Клименка, а відтак вирушив до Кракова. Навчався там до 1890 року, де отримав можливість брати уроки у найкращих тогочасник художників Польщі, зокрема Яна Матейка.

Потім певний час працював у селі Могила під Краковом, а перший великий успіх прийшов до нього після краківської виставки 1911 року. Вже через два роки після того Новаківський за сприяння митрополита Андрея Шептицького перебирається до Львова, де житиме до кінця своїх днів і стане справжньою знаменитістю. Після першої львівської виставки 1921 року Новаківський фактично стає у місті художником №1.

У 1923 році Новаківський засновує власну школу, яка стає впливовим осередком живопису далеко за межами Львова. Серед учнів художника – Святослав Гординський, Роман Сельський, Михайло Драган, Едвард Козак, Григорій Смольський. У 1924-25 роках Новаківський очолював факультет мистецтва Українського (таємного) університету.

Помер Олекса Новаківський 29 серпня 1935 року. Похований на Личакові. Його іменем названо одну з вулиць міста. У Львові діє художньо-меморіальний музей художника.

Постаті