Постаті
Роберт ДОМС

ДОМС Роберт. Король нафти і пива

Про одного з найвідоміших львівських підприємців і меценатів ХІХ століття відомо, що він народився 1816 року в Прусії. Того ж року родина Домсів пустила свої корені на Галичині – шліфувальний майстер Францішек 1 жовтня прийняв громадянство Львова.

Однак саме Роберту судилося стати найвідомішим із львівських Домсів. Переїхавши в місто, у 1948 році він відкрив тут промислове виробництво кавового напою з цикорію. Але справжній бізнесовий розвій діяльності Роберта Домса настав кілька років по тому. У співпраці з провідними інженерами та хіміками Австро-Угорщини, він вивчав хімічні властивості бориславської нафти та супутніх продуктів, організував промислове виробництво парафіну та свічок на його основі.

Саме Домс став першим, хто активно почав використовувати озокерит у промисловості і був власником однієї з перших концесій на видобуток нафти й озокериту в Австро-Угорщині (1853 рік). На підприємствах Домса вперше у Європі для видобутку нафти було впроваджено буріння свердловин. Перша бурова вежа з’явилася у Бориславі у 1861 році.

Водночас почав працювати і на ринку харчової продукції. У середині ХІХ століття налагодив у Львові виробництво борошна, хліба і пива. На Клепарівській у нього були млини, пекарня і знаменита броварня, де тепер розташовується Львівська пивоварня. Броварню Домс придбав у 1863 році в підприємця Йогана Квіха і вона швидко стала його улюбленим дітищем. Мандруючи світом, він колекціонував пивні рецепти, після чого апробовував їх у Львові.

Завантаженість Роберта Домса не перешкоджала його громадській діяльності. Довший час він був заступником голови львівської Торгово-промислової палати. А 1885 року Домс заснував доброчинний фонд, під патронатом якого у Львові того ж року відкрили Притулок для митців і літераторів. Згідно зі статутом фонду, до притулку приймали збанкрутілих підприємців і купців, а також старих і хворих митців, науковців та інженерів. Радянська влада ліквідувала притулок у 1940 році.

По смерті Роберта Домса, яка настала 5 травня 1893 року від запалення легенів, вулицю, на якій знаходився притулок, назвали на його честь. Німецькі та радянські окупанти почергово перейменовували її на Фрауернштрассе та Червонофлотську, а з 1991 року вона носить ім’я знаного львівського скульптора Петра Війтовича. За іронією долі, колись Війтович помер саме у притулку Домса.

Роберт Домс мав трьох дітей – доньку Емму та синів Альфреда й Роберта. Останній увійшов у львівський фольклор, як наслідувач броварської пристрасті батька, котрий закохався у служницю Зосю, і одружився з нею, після чого продав броварню й емігрував до Швейцарії.

Сам же Роберт Домс-старший похований на Личаківському цвинтарі. Львів’яни ж можуть вшанувати його пам’ять келихом пива бренду «Роберт Домс»

Постаті