Постаті
Ян ПАРАНДОВСЬКИЙ

ПАРАНДОВСЬКИЙ Ян. Алхімік слова

Один з найвідоміших дослідників античності народився у Львові 11 травня 1895 року у позашлюбних стосунках греко-католицького священика-теолога, викладача Львівського університету Івана Бартошевського та Юлії Парандовської з Мостиськ.

Факт доволі скандальний, однак заслуговує на довіру, оскільки його у своїй книзі «Хто ти є? Початок родинної саги» у 2014 році оприлюднила онука Парандовського – польська актириса Йоанна Щепковська.

1913 року майбутній письменник закінчив IV Державну чоловічу гімназію імені Яна Длуґоша у Львові, після чого вступив до Львівського університету, на факультет класичної філології та археології.

Свої перші есеї опублікував ще будучи гімназистом – 1012 року. Під час навчання брав участь в археологічних розкопках у Європі.

Після захоплення Львова росіянами у 1914 році був інтернований до Саратова, де пробув близько п’яти років. Певний час редагував там місцеву газету для поляків Wie??i saratowskie.

1919-го повернувся зі заслання до Львова і того ж року видав в Станіславові книжку «Більшовизм і більшовики в Росії». А в 1923 році Парандовський нарешті закінчує Львівський унівеститет й отримує диплом магістра класичної філології та археології. Після чого пише иа видає низку книг, у тім числі «Міфологія», «Ерос на Олімпі» та «Троянська війна», які миттєво зробили його знаменитим дослідником античності.

Через шість років, у 1929-у, переїздить зі Львова до Варшави. Стає співредактором журналу Pami?tnik Warszawski, а в 1933-му очолює польський ПЕН-клуб, яким керував аж до смерті.

Під час Варшавського повстання у 1944 році у пожежі згорів будинок Парандовського, а з ним і архів письменника, включно з іще неопублікованими рукописами.

Після війни Парандовський викладав у Люблінському католицькому університеті, продовжував займатися науковою та літературню працею, за яку 1968 року навіть висувався на Нобелівську премію.

Свою ж найвідомішу працю «Алхімія слова», яку перекладали й видавали і в Україні, Парандовський написав у 1951 році. Попри те створив та видав багато книг на улюблену ним тему античності.

Помер письменник і дослідник 26 вересня 1978 року у Варшаві.

Постаті