Постаті
Василь ПАЧОВСЬКИЙ

ПАЧОВСЬКИЙ Василь. Найкращий лірик серед філософів

Один з найпроникливіших українських ліриків початку минулого століття народився 12 січня 1878 року у селі Жуличі неподалік Золочева.

Йог батько був патріотично налаштованим священиком, багато служителів церкви було й у родині матері – Марії Боярської. Після закінчення початкової школи пішов до Золочівської гімназії. Важкі часи настали у 1891 році, коли помер батько. Однак прагнення знань виявилося сильнішим за голод, і Василь Пачовський присвятив себе навчанню. У Львівському університеті він вивчав медицину, у Віденському – історію та мистецтво, в Українському вільному університеті в Празі – філософію.

По закінченні навчання Пачовський викладав у гімназіях Львова та Відня, а також серйозно захопився літературними вправами. Він став одним з лідерів створеної у Львові модерністської групи літераторів «Молода муза».

Ліричне віршування не заважало Пачовському брати активну участь в українських справах. У 1915–1918 роках він працює у таборах військовополонених українців в Німеччині та Австрії, здійснює просвітницьку роботу у Львові та Перемишлі, співпрацює із Союзом визволення України.

1919 року переїхав до Ужгорода, де став редактором часопису «Народ». У 1920–1929 роках він – професор Ужгородської та Берегівської гімназій, після чого ще чотии роки вчителює в Перемишлі. У 1933 році після повертається до Львова і викладає в університеті. Але після приходу радянської влади став учителем української мови в середній школі. 1940 року йому таки запропонували викладати українську мову в університеті. Але невдовзі – 5 квітня 1942-го від помирає від застуди. Поховано Василя Пачовського на Личаківському цвинтарі.

Сьогодні якщо хтось і згадує про Пачовського, то хіба, як про ліричного поета-молодомузівця. Насправді він написав багато праць, зокрема досліджував ідеї української незалежності, діяльність гетьмана Мазепи та історію Закарпаття. Проте більшість творчого спадку Пачовського так ніколи і не було видано.

Постаті