Постаті
Йоахим ВАЙНҐАРТ

ВАЙНҐАРТ Йоахим. Зірка, що згасла в Освенцимі

Він увійшов до історії європейського малярства трагічного минулого століття, його роботи й нині недешево продають на аукціонах. Та от в Галичині й Україні в цілому ще мало знане це ім’я.

Йоахим Вайнґарт народився в Дрогобичі 1895 року, навчався у Відні, мешкав у Парижі, загинув в Освєнцимі.

Закінчив гімназію у Львові, відтак від 1912 навчався у Ваймарі в Школі художнього промислу. 1914 року переїздить до Відня, де продовжує студії в тамтешній Академії мистецтв.

Завдяки стипендії Кароля Каца виїхав 1916 року до Берліна. Навчався й працював там деякий час, заводив знайомства в мистецькому середовищі. Зокрема, запізнався з українським мистцем Олександром Архипенком.

1922 року, під час другого свого берлінського періоду, в майстерні Архипенка знайомиться з Зиґмунтом Менкесом (1886, Львів-1986 Нью-Йорк, польський скульптор і маляр,єврей з походження), разом з котрим 1923 року переїздить до Парижа. Там винаймають помешкання в Hotel Medical.

По сусідству жили польський художник Еуґеніуш Жак та Марк Шаґал, з якими спілкувався.

Двічі мав Вайнґарт персональні виставки в тогочасній Польщі – у Варшаві (1923) й у Львові (1932), вони мали неабиякий успіх: глядача привабила свіжість та ориґінальність малярства молодого мистця та його пошуки та експерименти, зокрема з кольором.

Спільно з Адамом Абердамом (14 травня 1894, Львів – 1963, Париж, галицький художник, представник Паризької школи), Леоном Вайсберґом (1893-1943, загинув у Майданеку) й Зиґмунтом Менкесом утворили «Групу чотирьох». Спільна виставка цих яскравих мистців успішно пройшла 1925 року в ґалереї «Au sacre du printemps» (“Священна весна») Яна Слівіньського.

Коли вибухла Друга світова війна надалі перебував у Парижі.
З0 вересня 1942 року був арештований ґестапо й інтернований до Пітів’є (там вішисти організували транзитний табір для євреїв), липня того ж року був перевезений до Освєнцима, де загинув.

Залишив по собі десятки полотен, котрі й сьогодні не втратили свого значення й приваблюють поціновувачів мистецтва.

Постаті